Jak využít sílu skupiny k vědomému spolu-tvoření a změně?

Chcete využít sílu skupiny pro podporu svých vlastních přání?

Chcete pomoct svým blízkým uvědomit si, co vlastně v životě chtějí, a jejich přání podpořit?

Chcete místo diskuze o problémech prožít se svými blízkými čas plný radosti, naděje a vzájemné podpory?

Spousta z vás určitě zná různé návody a postupy „Jak si správně přát“, „Jak si vytvořit nástěnku snů“, případně si určuje nějaká novoroční předsevzetí apod. Co ale zkusit jít na svá přání jinak než jste možná sami dosud zkoušeli?

Proč zkusit využít sílu a podporu skupiny?

Jak byste se cítili, kdybyste na Vánoce byli sami doma a svůj vánoční dárek byste si rozbalovali sami ve svém pokoji? Jak se ale cítíte během celého „procesu“ rozbalování dárků, když máte kolem sebe lidi, se kterými je vám fajn, zažíváte s nimi během toho spoustu radosti, smíchu, dojetí a zábavy, která se díky celé skupině násobí?

Vytvoření podobného podporujícího a prospěšnými emocemi nabitého prostředí se nám osvědčilo také pro vědomé spolu-vytváření přání/záměrů v naší rodině.

Jdeme „spolu-tvořit“…

Pokud tedy máte kolem sebe přátele (nemusí to být přímo vaše rodina), kteří jsou podobně naladěni a dokáží vás ve vašich snech a záměrech podpořit, můžete zkusit následující přístup, který může být navíc fajn vědomou zábavou pro všechny zúčastněné 🙂

  1. V rámci rodiny/skupiny přátel se sejdete na příjemném místě a všichni se spolu „naladíte“ na spolu-tvoření (např. můžete si chvíli povídat, připomenout si radosti z daného dne, zazpívat si, zatančit si s dětmi apod.) Během všech následujících kroků doporučuji nechat na pozadí hrát nějakou příjemnou hudbu.
  2. Pak si každý udělá pohodlí, naladí se sám na sebe a napíše si na papírky, co by si přál v dalším roce zažít, mít, kým by se chtěl stát… co by mu zkrátka přineslo radost. Jedno přání na jeden papírek. Přitom se zamýšlí, proč to vlastně chce, a zkusí si představit, jaké nové prožitky a emoce mu splnění jeho přání může do života vlastně přinést.



    Svá přání pište v přítomném čase, tj. jako byste to již měli, a ve tvaru, co chcete a ne, co nechcete. Důležité také je, abyste sami vnitřně věřili, že toho můžete docílit. Takže si zvolte takový krok k vašemu záměru, kterému sami věříte. Např. místo „Chci být zdravý“ napíšete „Jsem zdravý“ nebo pro někoho více uvěřitelněji „Každým dnem je mi lépe a lépe“. Přitom si můžete představit, jak se opět radujete, že si užíváte svůj oblíbený sport apod. Malé děti můžete nechat na papírky svá přání nakreslit a nebo je nechat kreslit, co je zrovna napadne – jejich „malůvky“ mohou být pro vás velmi hodnotným vzkazem podvědomí, které „komunikuje“ právě v symbolech/obrazech.
  3. Pak postupně každý svá přání čte a umisťuje na jedno zvolené místo (nyní v době vánoční je můžete pokládat na vánoční stromeček – viz naše fotka, jindy do misky, krabičky apod.). 



    Po přečtení svého přání můžeš s ostatními sdílet detaily. My jsme dětem chvíli u každého přání povídali o tom, jaké to bude, co nového budeme zažívat a proč si to vlastně přejeme,… Děti to pozorně poslouchaly a samy přidávaly další své představy a související touhy. Byla to nádhera, jakoby to již bylo 🙂 Nepouštěj se ale do žádného sebelitování z důvodu svého aktuálního stavu. Jsi v pořádku přesně takový, jaký jsi, a vše, co jsi dosud zažil, je také v pořádku. Všechno to „špatno“ je součástí tvé cesty a tvého posunu vpřed, jinak bys nebyl tam, kde jsi teď a nevěděl bys to, co víš teď. Veškeré výčitky, negativní myšlenky a emoce proto stranou.
  4. Po pronesení přání je dobré daného člověka nějak podpořit. Nemusí to být nutně jen slovně, jde především o „vyslání“ podporující energie a emoční podporu. Může to být tedy klidně jen formou vaší podporující vnitřní představy, kdy se budete snažit nacítit na okamžik, jakoby se přání danému člověku již splnilo, veškerou lítost nad jeho aktuálním stavem pusťte rovněž stranou. Např. pokud by si někdo přál více zdraví, tak ostatní se snaží v něm toho zdravého a silného člověka už teď vidět a přát mu to, věnovat mu upřímný úsměv, podporující pohled, představit si ho, jak třeba už teď běhá apod. Nezapomeň, že co dáváš, tím se sám stáváš. Jinými slovy by se dalo také říct: „Přej druhým, a bude ti přáno.“ Některá přání mohou klidně „končit“ hromadným dojemným objetím toho, který si to přál atd. Daná situace vás zkrátka povede…
  5. Poté se všichni kolem daného místa s přáními sejdou (např. můžete se chytnou za ruce kolem vánočního stromku s přáními – to jsme udělali my s našimi dětmi 🙂 a kdo chce, něco pronese nebo popřeje ostatním, můžete si něco společně zazpívat apod.  A tímto jako byste svá přání zadali, stvrdili a vzájemně se podpořili.
  6. Pak z tohoto „rituálního“ místa, kde jste vaše přání „vyslali“ můžete přání přenést na vaši společnou nástěnku (pokud to bylo v rámci rodiny) nebo si každý svá přání přenese k sobě domů. My tomu v této fázi už neříkáme sny nebo přání, vlastně pro to nemáme konkrétní jednoslovný název. Vnitřně si ale snažím nastavit něco ve smyslu „je hotovo, už se to děje„. Proto tento prostor pak už nenazývám nástěnkou snů, ale máme jej nazvaný v přítomném čase jako „Co nám přináší RADOST„. Je to z důvodu podpory důvěry v to, že se to už děje, a že to zkrátka už není jen nějakým nedosažitelným snem. Rovněž nám toto pojmenování také připomíná, že je to právě RADOST, kterou si máme během procesu realizace těchto záměrů užívat, a nehnat se jen za nějakými výsledky nebo cíli.

Co vám může společný „rituál“ spolutvoření přinést?

Silou skupiny podpoříte navodění emocí a správného naladění, které jak víte, mají sílu tvořit a přitahovat k sobě vše potřebné pro to, co chcete. Navíc takovýto „rituál“ ve vás může zanechat hluboký „tvořivý“ emoční otisk spojený s vaším přáním, ke kterému se můžete ve vašich vzpomínkách a představách kdykoli vracet.

TIP: Co takhle zkusit provést tento „spolu-tvořící rituál“ se svými přáteli na Silvestra? 😉 Věřím, že vás napadne spousta různých obměn, rozšíření a doplnění. Vše bude záležet na vaší skupině, my to pojali více jednodušeji a dětsky, kvůli našim malým synům.

A co dál?
Jak svá přání podpořit v každodenním životě a udržet si své naladění, abyste vytoužených změn skutečně dosáhli?

VĚDOMÝ DENÍK je připraven ti s tím pomoct……

Podpoří totiž změnu tvého života zevnitř, tj. pomůže ti najít cestu k sobě, docílit své vnitřní proměny a tím i dosažení toho, co chceš zažívat a mít ve svém životě.

Na cestu k sobě a k vědomému tvoření života se můžeš vydat TADY: www.vedomyden.cz/denik

Nejsem žádný kouč ani guru osobního rozvoje. Miluji život a v praxi zkouším různé přístupy k jeho radostnému žití a vědomému tvoření. Přitom mě naplňuje sdílet své zkušenosti s ostatními a ukazovat jim tak možnou cestu k radostnému životu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů